Montaż markizy do ściany z izolacją termiczną – krok po kroku

Wizja lokalna miejsca montażu markizy. Ocena zagrożeń i przygotowanie stanowiska montażu usunięcie elementów infrastruktury utrudniających montaż. Wstępne wybranie miejsc przymocowania uchwytów.
Pomiary miejsca montażu pod względem występowania elementów stalowych i kabli prądowych. Jeśli Państwo znają swój dom to ten etap może zostać pominięty.
Wyznaczenie punktów zamontowani uchwytów markizy. Dużym ułatwieniem jest wyznaczanie tych punktów przy pomocy samego uchwytu. Zminimalizujemy w ten sposób prawdopodobieństwo błędu.
Wywiercenie otworów o odpowiedniej średnicy i głębokości. Dobierając głębokość wiercenia trzeba uwzględnić grubości ściany żeby nie przebić się wiertłem do pokoju. Nie należy też obliczać głębokości wiercenia np.: ściana + styropian ma 420 mm to wywiercę otwór na 410 mm (prawdopodobnie tynk w pokoju i tak odskoczy) bezpieczny zapas to 40mm. Najlepiej głębokość wiercenia oznaczyć na wiertle pisakiem bądź taśmą izolacyjną.
Sprawdzenie głębokości otworów i przycięcie pręta na dokładną długość. Pręt od ściany powinien wystawać około 35 – 40 mm. Nie zalecamy docinania prętów 'na ścianie’ opiłki metalu mogą osadzić się w ścianie i w późniejszym czasie może dojść do ich zardzewienia i zabrudzenia powierzchni ściany.
Przedmuchanie otworów ze zwiercin.
Przeczyszczenie szczoteczką otworów ze zwiercin. Przynajmniej 6 – 8 pełnych ruchów na każdy otwór. Po takim przeczyszczeniu należy ponownie przedmuchać otwory.
Powiększenie otworów w tynku tak żeby nakrętka schowała się do lica w ścianie. Możemy to zrobić poprzez delikatne wbicie nakrętki nakręconej na pręt.
Wstrzyknięcie kotwy chemicznej w przygotowane otwory. Masa ma być wstrzyknięta do dna otworu. Czas wiązania masy jest uzależniony od czynników atmosferycznych ale przy ładnej pogodzie to około 15 – 20 min można to łatwo sprawdzić 'skubiąc’ masę którą widać przy nakrętce.
Osadzenie prętów w ścianie.
Podczas wkładania pręta część kotwy może zostać wypchnięta na zewnątrz należy być na to przygotowanym i na bieżąco odbierać wychodzącą masę. Jeśli masa nie jest wypychana na zewnątrz to należy ją dodatkowo sukcesywnie 'podawać’ z góry w trakcie wsuwania pręta spowoduje to jego dodatkowe usztywnienie.
UWAGA!!! Jeśli coś zostanie zabrudzone przez kotwę należy to szybko wyczyścić. Skutecznym sposobem jest użycie chusteczek „do Pupy” dla niemowlaków.
Widok na prawidłowo osadzone pręty wraz z zatopionymi nakrętkami. Wskazane jest żeby nakrętka była zabrudzona od kleju zapobiegnie to jej poluzowaniu.
Przymierzenie uchwytu przed przykręceniem.
Przykręcenie uchwytów warto użyć poziomnicę żeby uchwyty były osadzone ładnie i prosto.
Ocena poprawności zmontowania uchwytów. Sprawdzenie solidności zamontowania uchwytów. Przykręcony i prawidłowo zamontowany uchwyt nie może mieć żadnych luzów. Musimy mieć wrażenie że na każdym z osobna możemy powiesić markizę i że on to wytrzyma ( w uchwytów mamy kilka)
Założenie markizy i zabezpieczenie śrubami przed spadnięciem.
Ostatnie przesuwanie markizy w boki do pożądanego miejsca. Na tym etapie możemy jeszcze skorygować prawo lewo
MOCNE przykręcenie markizy śrubami zabezpieczającymi do uchwytów. Należy pamiętać że większość sił działających na mocowanie markizy są to siły skrętne przejmowane / tłumione przez uchwyty i w tym miejscu markiza nie może mieć żadnych luzów. Może to doprowadzić do uszkodzenia markizy.
Pierwsze rozwinięcie markizy później należy ją zwinąć żeby do 1/3 długości żeby wyregulować kąt nachylenia (instrukcja regulacji kąta znajduję się poniżej).