Najczęściej zadawane pytania

Markiza z kasetą, półkasetą czy bez ?

W ofercie posiadamy 3 rodzaje markiz: z kasetą, półkasetą oraz bez. Zastanawiasz się którą wybrać?
  • Markiza bez kasety jest zdecydowanie najtańsza. Jednak, jeżeli nie jest zawieszona pod zadaszeniem będzie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Nasze markizy można jednak bardzo łatwo zdemontować. Warto to zrobić przed zimą. Na ścianie pozostają wtedy tylko zawieszone uchwyty. W naszej ofercie posiadamy unikatowy pokrowiec na markizę zabezpieczający ją na zimę: https://sanseo.pl/produkty/akcesoria/akcesoria-do-markiz/pokrowiec-na-markize
  • Markiza w półkasecie posiada ładny daszek z aluminium, pod który chowa się zwinięta markiza. Z zewnątrz pozostaje tylko front markizy. Markiza od dołu ma dostęp powietrza i odkryta pozostaje też falbana przednia. Najdroższym rozwiązaniem jest pełna kaseta. Chowa się w niej cała konstrukcja i materiał. W niej nasza markiza jest całkowicie bezpieczna. Ten typ markizy posiada tylko uchwyt ścienny.

Jaki kolor wybrać ?

Markizy nie tylko chronią nas przed palącym słońcem, ale także mogą być ozdobą naszego domu i tarasu. Kolor poszycia powinien być dopasowany do naszego domu, do koloru elewacji, mebli lub okien. Odpowiedni kolor może być wspaniałym elementem ożywiającym elewację lub dodatkiem dopełniającym charakter waszego domu.

Co to za tkanina ?

Materiał markizy nie jest zwykłym materiałem. Jest to szczególny rodzaj tkaniny poliestrowej, specjalnie zabezpieczonej. Posiada filtr UV i jest specjalną wodoodporną warstwą. Tkanina jest odporna na rozerwanie, nie odbarwia się i jest wodoodporna.
Pamiętaj o tym, aby nigdy nie zwijać mokrej markizy, gdyż materiał zapleśnieje. Po zwinięciu w czasie deszczu należy niezwłocznie po poprawie pogody rozwinąć markizę w celu wysuszenia materiału.

Montaż markizy

Do montażu markizy są potrzebne przynajmniej 2 osoby. Przeciętna markiza nie jest bardzo ciężka ale nieporęczna. Montaż markizy nie trwa długo. Potrzeba jednak odpowiedniej wiedzy technicznej. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistą. Markiza musi być zamocowana stabilnie i bezpiecznie, tak aby nie zagrażała bezpieczeństwu. Pamiętajmy że powierzchnia materiału markizy odpowiada powierzchni żagla windsurfingu! Montaż markizy do ściany ocieplonej styropianem lub watą jest bardziej skomplikowany. Jeżeli masz wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą. Instrukcja takiego montażu znajduje się tutaj: https://sanseo.pl/montaz-krok-po-kroku Nasze markizy w zależności od typu posiadają uchwyty, które umożliwiają montaż do ściany lub do sufitu. Etapy montażu markizy: Wybierz miejsce montażu markizy i zaznacz miejsce, gdzie chcemy nawiercić otwory. Narysuj poziomą linię na żądanej wysokości za pomocą długiej miary, poziomicy i kredy. Zmierz szerokość między uchwytami i zaznacz je markerem na narysowanej linii. Proponowane miejsca przypadania uchwytów są oznaczone naklejkami na profilu nośnym markizy. W wybranych miejscach przyłóż uchwyty i przez otwory w uchwytach oznacz obydwa punkty wierceń. Zwracając uwagę również na zachowaniu pionu. W wyznaczonych miejscach wywierć na potrzebną głębokość otwory. Uwaga należy zwrócić też uwagę żeby wiercąc nie przebić ściany na wylot!! oraz żeby nie uszkodzić ewentualnych kabli lub rur. W komplecie z markizą otrzymacie Państwo kotwy do założenia markizy na ścianie z żelbetonu. W przypadku podłoża innego typu lub ocieplenia należy rozważyć zastosowanie innych systemów montażu dostępnych w naszej ofercie. (przedłużane kotwy dwu rozporowe, kotwa chemiczna lub systemy do montażu do konstrukcji drewnianych lub stalowych) Osadź kotwy mocujące w ścianie, zamontuj uchwyty dokręcając je mocno. Przy przykręcaniu uchwytów należy zastosować cały komplet podkładek razem z podkładką 'łamaną’ która to jest zabezpieczeniem przed poluzowaniem się nakrętki! W zawieszone uchwyty włóż tylną belkę markizy i zabezpiecz śrubami zamkowymi które są w komplecie. Śruby te trzeba mocno dociągnąć tak żeby założony profil nie miał żadnych luzów w uchwycie. W tym miejscu następuje największe przełożenie siły pracy markizy! Zdejmij opaski zabezpieczające ramiona rozwiń markizę i ustaw kąt nachylenia ramion. instrukcja regulacji kata nachylenia markizy.pdf Po zamontowaniu markizy należy koniecznie usunąć folię ochronną z elementów metalowych pozostawienie tej folii może pod wpływem temperatury doprowadzić do zwulkanizowania z podłożem i obniżenia walorów estetycznych naszej markizy. Dokładna instrukcja montażu jest dołączona do produktu.

Markiza z napędem elektrycznym czy ręcznym ?

Klienci najczęściej wybierają napęd ręczny. Jest on zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.
Napęd elektryczny warto wybrać w przypadku gdy do markizy nie ma bezpośredniego dostępu- jest zawieszona w trudno dostępnym miejscu. Na pewno jest to wygodniejsze rozwiązanie. Markizy rozwijane elektrycznie posiadają awaryjny system zwijania ręcznego np. w przypadku wyłączeń prądu.
W przypadku markizy z napędem elektrycznym należy Pamiętać o zapewnieniu źródła prądu 230V. Silnik znajduje się po lewej stronie markizy (patrząc na ścianę).

Czyszczenie markizy

Z biegiem czasu, kurz i brud gromadzi się na ramie, która wymaga okresowego czyszczenia
w celu zachowania estetycznego wyglądu.
Do czyszczenia ramy użyj łagodnego środka czyszczącego lub wody z detergentem.
Tkaninę można zmywać wodą z delikatnymi środkami do prania lub specjalnie przygotowanym
roztworem z płatków mydlanych (stężenie 5%, temperatura wody około 30°). Przy większych zabrudzeniach można ją umyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.
Pozwól tkaninie całkowicie wyschnąć. Nie używaj, np. suszarek do włosów do wysuszenia
tkaniny tylko pozostaw do całkowitego wyschnięcia w sposób naturalny
Nie zwijaj mokrej markizy.

Konserwacja / smarowanie markiz

Markiza nie potrzebuje szczególnej konserwacji, ale należy ją regularnie sprawdzać aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym osobom.

  • Regularnie sprawdzaj, czy uchwyty ścienne są dobrze dokręcone
  • Sprawdzaj przekładnię raz na pół roku.
  • Sprawdzaj śruby i nakrętki raz na pół roku, dokręć je mocno jeśli są luźne.
  • Nie używaj markizy jeżeli jest uszkodzona lub śruby nie są prawidłowo dokręcone.

Smarowanie ruchomych części markizy zwykle nie jest konieczne. Jeżeli jednak jest to konieczne
nie stosuj smarów opartych bazujących na ropie naftowej. Uważaj, aby nie zabrudzić materiału.
W swojej ofercie podsiadamy większość części do naszych markiz zapewniamy też serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Czy markiza ochroni mnie przed deszczem

Poszycie markiz robi się ze specjalnej tkaniny poliestrowej
zabezpieczonej lakierem akrylowym lub z materiału akrylowego, który jest zaimpregnowany.
Przy nachyleniu min 14 stopni wytrzyma lekki, krótki deszcz. Podczas silniejszych i dłuższych opadów deszczu markiza powinna być zwinięta aby uniknąć uszkodzenia. Markizy w naszej ofercie mają miejsca szycia zabezpieczone przed przesiąkaniem wody. Duża część tanich markiz 'marketowych’ ma szwy niezabezpieczone i już przy lekkim deszczu markizy te przemakają.
Należy zwrócić uwagę czy spadek jest na tyle duży że z materiału markizy nie tworzą się zbiorniki z wodą a sama woda swobodnie spływa za krawędź markizy.
Markizę która została zwinięta podczas deszczu należy jak najszybciej rozwinąć po poprawie pogody w celu wysuszenia.